DEN SVENSKA ARBETSMARKNADEN

Debatt: Sänkta skatter skapar fler jobb

Bild: Anders Wiklund/TT

”Vi vet att det är satsningar på småföretag och sänkta skatter som leder till fler jobb”, skriver ett antal Centerpartister på Sydsvenskans debattsida.

Arbetslösheten i Sverige ligger nu på drygt 8 procent, vilket borde få regeringen att agera, menar debattörerna.

”Nyföretagandet dyker och konkurserna ökar. Medan andra EU-länder har lyckats minska arbetslösheten, har Sveriges rusat till den fjärde högsta inom unionen”, skriver de och lyfter fram en rad förslag för att möta utvecklingen.

Det handlar bland annat om att sänka kostnaderna för att anställa samt att det ska löna sig mer att gå från bidrag till arbete.

Debattartikeln är undertecknad av Martin Ådahl (C), ekonomiskpolitisk talesperson, Jonny Cato (C), arbetsmarknadspolitisk talesperson och riksdagsledamot för Skåne västra, Stina Larsson (C), riksdagsledamot för Skåne södra och Niels Paarup Petersen (C), riksdagsledamot för Malmö.

Sydsvenskan Debatt: ”Fler skåningar måste få en anledning att ställa väckarklockan.”