HOTEN MOT ÄGANDERÄTTEN
Debatt: Nytt förslag kan straffa företag som lyckas
Ett nytt förslag från en statlig utredare hotar äganderätten och ger Konkurrensverkets generaldirektör för mycket makt, varnar sex ledande företrädare för näringslivet på Di Debatt.
Nyligen presenterades en statlig utredning med ett antal förslag på konkurrensområdet. Ett av förslagen, det så kallade konkurrensverktyget, ger ”Konkurrensverket möjlighet att på egen hand fatta långtgående beslut som drastiskt förändrar förutsättningarna för enskilda företag”, skriver ett antal ledande företrädare för näringslivet på Di Debatt.
De menar att förslaget innebär ett stort avsteg från den grundlagsskyddade äganderätten.
”Det föreslagna verktyget riskerar att leda till uppenbara orättvisor och straffa företag som lyckats, vilket över tid kan leda till att framgångsrika företag söker sig till andra länder med större långsiktig förutsägbarhet”, skriver debattörerna.
Utöver det menar de att verktyget ger Konkurrensverkets generaldirektör en stor makt att själv bestämma hur enskilda marknader ska fungera. En rättsosäkerhet som också som skapar en oförutsägbar och orättvis ordning, menar de.
”Innan regeringen ens överväger att införa ett sådant verktyg bör det finnas klara och entydiga bevis på att konkurrensen i Sverige har försämrats”, skriver debattörerna och påtalar att Sverige behöver fler framgångsrika företag, inte färre.
Di Debatt: Förslagen är ett hot mot den grundläggande äganderätten
Om debattörerna
Karin Johansson, vice vd Svenskt Näringsliv
Pia Sandvik, vd Teknikföretagen
Ann Öberg, vd Almega
Sofia Larsen, vd Svensk Handel
Marcus Dahlsten, vd Transportföretagen
Catharina Elmsäter-Svärd, vd Byggföretagen