DEN SVENSKA KONJUNKTUREN

Byggbranschen i djupaste krisen på 30 år: ”Väldigt små marginaler”

Bild: Pressbild, Terese Perman

Arbetslösheten i byggbranschen närmar sig elva procent. Krisen har inte varit värre sedan 90-talet. ”Om inte den här krisen gör att regeringen vaknar så vet jag inte vad det är de väntar på”, säger Tanja Rasmusson, näringspolitisk chef på Byggföretagen.

Arbetslösheten i byggbranschen når nya rekordnivåer och börjar närma sig elva procent. Nu larmar fackförbundet Byggnads om krisen, rapporterar SVT. Facket kräver att regeringen tar till åtgärder för att få i gång byggindustrin, till exempel genom att införa ett investeringsstöd för bostadsbyggande.

– Man säger att man har kört lite utökad ROT men – ursäkta uttrycket – det är en piss i Mississippi. Det händer ingenting med vår arbetslöshet, säger Byggnads ordförande Kim Söderström till SVT.

– Regeringen måste se till så att vi får spaden i backen.

”Det är den allvarligaste krisen byggkrisen sedan 1990-talet. Dessutom har det inte hänt mycket i bygg- och bostadspolitiken på 40 år. Det är dags nu.”

Tanja Rasmusson är näringspolitisk chef på Byggföretagen. Hon instämmer med Kim Söderström om att läget i branschen är allvarligt.

– Det är fortsatt mörkt, framför allt för bostadsbyggarna. Varselsiffrorna har ökat. I februari var 1 300 personer varslade, säger hon till TN.

Byggkrisen har pågått en längre tid nu. Under 2024 gick mer än 2 000 byggföretag i Sverige i konkurs. Och det ser inte ut att bli bättre i år, menar Tanja Rasmusson.

– Återhämtningen för bostadsbyggandet ser ut att dröja. Väldigt många ekonomiska tecken pekar ju åt fel håll, så tyvärr är marginalerna väldigt små.

Kan det bli fler konkurser?

– Ja, det kan det.

Pratar vi om samma nivåer som under 2024?

– I alla fall inte färre än under 2024.

Utrymme för höga löneökningar begränsat

Mitt i krisen pågår samtidigt en avtalsförhandling där facken kräver 4,2 procentiga löneökningar.

– Det är ett högt krav – ett av de högsta i modern tid, sa Byggföretagens vice vd och förhandlingschef Mats Åkerlind när TN nyligen intervjuade honom.

– Hela branschen är i en svår situation, så utrymmet för alltför höga löneökningar är väldigt begränsat, säger Tanja Rasmusson.

Precis som Byggnads menar Byggföretagen att det finns flera åtgärder som skulle bidra till en återhämtning för branschen. Bland annat handlar det om åtgärder kring rotavdraget.

– Vi är helt för en återställning av rotavdraget till 50 procent av arbetskostnaden. Det skulle vara en hjälp för alla som blivit varslade, även om det inte ökar nybyggnationen. Det skulle finnas en större chans för dem att stanna kvar i arbete, säger Tanja Rasmusson.

Vill se föreslagna reformer bli verklighet

Men det krävs ännu mer reformer, menar hon. I höstas presenterades en statlig utredning, med ett antal förslag till reformer i byggbranschen. Det handlar bland annat om att lätta på kreditrestriktionerna, införa ett höjt bolånetak och minska amorteringskraven.

– Det är dags för regeringen att gå vidare med utredningen, säger Tanja Rasmusson och fortsätter:

– Men det handlar också om mer långsiktiga reformer, som skulle innebära större rörlighet på bostadsmarknaden och att det skulle bli enklare att bygga i Sverige.

Hon betonar exakt hur allvarligt läget är.

– Det är den allvarligaste krisen byggkrisen sedan 1990-talet. Dessutom har det inte hänt mycket i bygg- och bostadspolitiken på 40 år. Det är dags nu. Om inte den här krisen gör att regeringen vaknar så vet jag inte vad det är de väntar på.

Hon menar att om inte åtgärderna vidtas nu, så innebär det att krisen förvärras. Fler kommer att bli arbetslösa.

– Jag är orolig. De långa räntorna ökar och inflationen är inte alls på de nivåer som vi skulle vilja. Det gör att efterfrågan på nybyggnation kommer att vara fortsatt låg.

I början av april ska Byggföretagen presentera en ny konjunkturrapport. Men redan nu konstaterar Tanja Rasmusson att konjunkturen inte ens har tagit fart i tillväxtregionerna.

– Det är oroväckande för hela Sveriges konkurrenskraft. Men det är riktigt allvarligt för byggsektorn, säger hon.

SVT: Byggnads om regeringens byggsatsningar: ”Som en piss i Mississippi”