ELKRISEN
Vattenfall: Inget kärnkraftsbeslut före 2029
Vattenfall väntas besluta om de ska investera i ny kärnkraft först 2029/30, skriver SvD.
– Om vi har de tidplanerna som vi följer nu, så är det någonstans 2029/2030, säger Desirée Comstedt, ansvarig för utvecklingen av ny kärnkraft på Vattenfall, till Svenska Dagbladet, SvD.
Statsminister Ulf Kristersson (M) har uppgett att en reaktor ska börja byggas före valet i september 2026.
– Vi behöver säkerställa att vi har rätt information på plats innan vi börjar bygga, säger Comstedt.
Vattenfall, som redan har pekat ut en geografisk plats, vid Ringhals i Halland, tittar på två olika alternativ: Två storskaliga eller tre till fem små modulära reaktorer.
Det första alternativet kan periodvis kräva omkring 10 000 personer till bygget, det andra 3 500. Boende, transporter och kanske skolor måste ordnas. Förutom projektets kostnader behöver det även klarläggas hur riskdelningen med staten ser ut. Alla tillstånd från Strålsäkerhetsmyndigheten och mark- och miljödomstolen måste också komma på plats innan investeringsbeslut kan fattas.
Comstedt tror dock att det går att veta tidigare än 2029/30 om kalkylen går ihop.
Regeringens mål är ny kärnkraft med en effekt på minst 2 500 megawatt, motsvarande två stora reaktorer till 2035.
Comstedt tror det är möjligt att ha en första reaktor i drift år 2035.
Peter Wallberg/TT