DEN SVENSKA KONJUNKTUREN
Thedéen varnar för sämre tillväxt och inflation
Ekonomi (TT)
Börskraschen kan skapa störningar i finanssystemet. Tullarna kan ge inflationsimpulser. Tillväxtprognosen från i mars kan behöva sänkas. Handelskriget som inletts med Trumpregeringens tullar har skapat ett allvarligt läge, enligt riksbankschef Erik Thedéen.
– Det är ett oroligt läge på de finansiella marknaderna, men också på den reala ekonomin – inte minst i USA, säger Erik Thedéen till journalister efter ett sammanträde i riksdagens finansutskott.
– Nu följer vi utvecklingen väldigt noga, tillägger han.
"Så brukar det inte se ut"
Riksbanken har enligt Thedéen just nu löpande kontakter med aktörer på finansmarknaden och företag "för att försöka förstå vad som händer och vilka beslut som eventuellt fattas".
Tullkrisen innebär också att Riksbanken har mycket kontakter med centralbankskollegor internationellt och med finansdepartementet och Finansinspektionen (FI) i Stockholm.
Han beskriver tullkrisen och det "de facto handelskrig" som nu utspelar sig som en unik händelse.
– Det som är väldigt speciellt med detta är att det här orsakas av en mans underskrift i ett beslut. Så brukar det inte se ut, säger han.
– Det är entydigt dåligt för världsekonomin. Det är entydigt dåligt för svensk ekonomi, tillägger han.
Börsraset i sig ser än så länge hanterbart ut. Risken är enligt Thedéen att det uppstår indirekta störningar i finanssystemet eller riskpremier som ger finansierings- och likviditetsproblem. Då kan Riksbanken behöva ingripa.
Han pekar exempelvis på risken att fastighetsbolag, fonder eller hedgefonder skulle kunna få problem att hantera förluster eller att finansiera sig om krisen blir bestående.
– Med så här stora rörelser som vi ser på finansmarknaderna just nu kan det uppstå störningar, säger han.
Svårt att bedöma inflationseffekten
När det gäller tillväxten ser han en ökad risk för att Riksbankens prognos från i mars kan behöva sänkas.
– Det är ganska sannolikt att vi behöver ändra prognoserna, säger Thedéen.
Men Trumptullarnas inflationseffekt är svår att bedöma. Tullar i sig kan skapa inflation, men dämpar de tillväxten kan det dra ned inflationen.
Han påminner om att då tullkrisen skapats av beslut fattade av Donald Trump och hans regering, kan den undanröjas lika snabbt som den har skapats.
– Med ett penndrag kan det här se mycket bättre ut i morgon.
Någon formellt möte med finansiella stabilitetsrådet – där regeringen och FI samt Riksbanken och Riksgälden finns med – har än så länge inte bokats in på grund av tullkrisen, enligt Thedéen.
Anja Haglund/TT
Joakim Goksör/TT