DEN SVENSKA EKONOMIN

Högsta matprisökningarna sedan 2023 – kaffe rusar

Högre matpriser enligt SCB. Arkivbild. Bild: Johan Carlberg/SVD/TT

Matpriserna i mars steg med 5,4 procent i årstakt, enligt Statistiska centralbyrån (SCB). Det är den högsta prisökningen på 16 månader. Priserna på choklad och kaffe rusar uppåt med runt 30 procent jämfört med ett år tidigare.

I februari steg matpriserna – det vill säga priserna på livsmedel och alkoholfria drycker – med 3,9 procent i årstakt.

"Inflationstakten i mars påverkades av högre priser för livsmedel och alkoholfria drycker, där bland annat priserna på kaffe, choklad och mejeriprodukter hade en stor inverkan. Restaurangbesök och diverse varor och tjänster gick också upp i pris. Priserna på kläder och skor har ökat men hade den lägsta årstakten sedan december 2020", skriver SCB i ett pressmeddelande.

– Det är klart att de här varorna är ju sådant som påverkar vardagsekonomin en hel del. Det kommer påverka plånboken när det är just matpriserna som går upp, säger Alexandra Stråberg, chefsekonom på Länsförsäkringar.

Att just matpriserna drar iväg är samma mönster som vi även såg under förra månaden, menar hon.

Inflationen enligt det så kallade KPIF-måttet sjönk till 2,3 procent i mars, ned från 2,9 procent i februari. Detta var i linje med en preliminär beräkning av inflationen publicerad av SCB förra veckan.

– Det viktiga tycker jag är trots allt är att inflationen inte fortsätter att öka, säger Stråberg.

"Lägre priser på el och drivmedel bidrog till en lägre inflationstakt i mars. Nedgången motverkades däremot av högre matpriser", säger Caroline Neander, prisstatistiker på SCB i pressmeddelandet.