BROTTEN MOT FÖRETAGEN
Kommunens samverkan ska hindra brott mot byggföretagen – ”Stor potential”
Bygg-och anläggningsföretag är bland de mest brottsutsatta. En ny samverkansgrupp i Lysekil vill komma åt problemet. ”Tittar man på traditionell grannsamverkan så sjunker brottsligheten med 18 procent”, säger Erik Löfvendahl, säkerhetsstrateg på Lysekils kommun, till TN.
36 procent av alla företag utsätts för brott, visar Svenskt Näringslivs brottsbarometer för 2024. Bland de mest utsatta företagen är de verksamma inom bygg- och anläggningsbranschen.
För att komma åt problemet har Lysekils kommun tillsammans med Näringslivscentrum i Lysekil (NLC) startat en arbetsgrupp för att jobba med förebyggande åtgärder och skapa en större samverkan mellan kommunen, företagen och polisen. Förutom representanter från kommunen och NLC deltar även ett lokalt vaktbolag i gruppen.
– Det finns ett stort behov av att arbeta med de här frågorna. Målet är att vi ska hitta ett arbetssätt för att få en större kännedom om brotten och kunna jobba brottsförebyggande, säger Ann Bjerdén Olsson, ordförande för NLC.
Inspirationskällor till initiativet är bland annat Båtsamverkan och Grannsamverkan som runt om i landet har gett god effekt.
– Tittar man på traditionell grannsamverkan så sjunker brottsligheten med 18 procent. Kan vi då få samma effekter när näringslivet är med, vilket är min förhoppning, så finns det stor potential att få ned brottet även mot företag, säger Erik Löfvendahl, säkerhetsstrateg på Lysekils kommun.
Nyckel för att vara en attraktiv kommun
Vilka förslag som arbetsgruppen kommer att presentera är ännu inte klart, men förutom att skapa ett större informationsflöde mellan näringsliv, polis och kommunen hoppas Erik Löfvendahl att arbetet ska leda till en större anmälningsgrad från företagen.
– När jag pratar med företag märker jag att det finns ett stort mörkertal, för företagarna upplever att det inte hjälper att göra en polisanmälan. Det vill vi ändra på. Polisen ser en stor vinst i att få mer kunskap om vad som händer, säger han.
Att bekämpa brotten mot lokala företag är en nyckel för att vara en attraktiv kommun för företag att verka i, säger Elisabeth Jonsson, näringslivsstrateg i Lysekils kommun.
– För att vi ska vara en attraktiv kommun att både kunna driva och flytta sitt företag till så är det jätteviktigt att hålla brottsligheten nere. Bygg-och anläggningsbranschen är den första branschen vi har det här täta samarbetet med, men tanken är att vi ska utveckla detta, se vad som fungerar och rikta in oss även på andra branscher och deras specifika utmaningar, säger hon.