KLIMATOMSTÄLLNINGEN

Så vände Filippa K regelbördan till succé: Spårbar ull

Filippa K har gjort det möjligt att scanna en QR-kod för att se ullens resa från fårgårdar till färdigt plagg. Två av fårgårdarna som ingår i initiativet är Gildenhuys Boerdery och 3GD Boerdery. Bild: Filippa K, Erik Ekerlid

Genom att scanna en QR-kod kan du följa ullens resa från farm till plagg. Filippa K:s spårbara värdekedja är ett sätt att möta kommande EU-regler, men också att hitta nya affärsmodeller. "Med all den här informationen hoppas vi kunna effektivisera den cirkulära modellen", säger Anna Berne på Filippa K.

Allt fler EU-regleringar ställer krav på hållbarhet och spårbarhet i företagens värdekedjor. Regleringarna möts ofta av suckande från företagen, som redan känner sig tyngda av den omfattande byråkrati som det innebär att verka i ett EU-land.

Men det går också att se regleringarna som ett sätt att bli bättre på att samla in mer data, och därigenom kunna hitta nya affärsmodeller. Det är precis vad klädföretaget Filippa K har gjort.

Tillsammans med Axfoundation, GS1 Sweden and VirtualRouteZ satte de i gång The Fiber Traceability Initiative, vilket är en digitalt spårbar värdekedja för ullen i ett antal plagg i Filippa K:s kollektioner. Genom att scanna en QR-kod på plaggen kan en inköpare eller kund i butik se hela produktens resa från fårgårdar i Sydafrika till tvätterier, spinnerier och till sist butikshyllorna.

– Man tänker att det ska vara information som är enkel att ta reda på, men det har det inte varit. Ullen kommer från en farm, den byter ägare och blandas annan ull när den går in i en tvätteriprocess. Sedan samlas ull från jättemånga olika farmar i ett spinneri. Så det har varit en utmaning, men genom att jobba från ullfarmen och sedan följa ullen har vi lyckats spåra hela värdekedjan, säger Anna Berne, Vice President Product & Sustainability på Filippa K.

Det finns tre huvudsakliga anledningar till initiativet, förklarar Anna Berne. Dels vill Filippa K genom ökad spårbarhet få bättre insyn i och stärka förtroendet för sin värdekedja, så att de kan dela tydligare och mer transparent information med sina kunder.

Anna Berne, Vice President Product & Sustainability på Filippa K. Bild: Erik Ekerlid

Dels förbereds Filippa K själva, men också alla företag i deras värdekedja, på kommande EU-regleringar, så som EU:s digitala produktpass som blir obligatoriskt för textilier 2027. Och dels ser Filippa K att datan och infrastrukturen bakom digitala produktpass kan lägga en grund för att utveckla initiativ för en cirkulär ekonomi och nya potentiella affärsmodeller.

– Vi är inte där än, men på sikt vill vi även kunna spåra plagget när det har lämnat vårt lager, och sedan få tillbaka information från kunden om den lämnar in det för reparation eller om det säljs vidare second hand eller går till återvinning. Där hoppas vi på sikt att produktpassen bidrar med information som främjar ett cirkulärt textilflöde, säger Anna Berne och fortsätter:

– Med all den här informationen hoppas vi kunna effektivisera den cirkulära modellen och inspirera till transparens inom modeindustrin.

”Använd datan för att förbättra dina produkter”

Avgörande för att The Fiber Traceability Initiative skulle fungera var en digital standardlösning. Den kom från organisationen GS1 Sweden, en del av GS1 globalt som är en icke vinstdrivande organisation som har i uppdrag att utveckla och implementera standarder som gör det möjligt för företag att driva effektivitet och spårbarhet i värdekedjan.

Jonatan Tullberg, vd på GS1 Sweden, menar att fler företag borde tänka som Filippa K och försöka ta vara på all data de kommer behöva samla in i samband med ny ESG-lagstiftning (environmental, social and governance).

– Om man bara tittar på ESG utifrån ett rapporteringsperspektiv kommer det bara att kosta pengar. Men om du börjar titta på hur du kan använda den här datan för att förbättra dina produkter, effektivisera värdekedjan och hitta nya affärsmodeller kan du stärka din konkurrenskraft, säger han.

Jonatan Tullberg, vd på GS1 Sweden, på eventet Techarena i Stockholm. Bild: Erik Ekerlid

Förutom att GS1 är en del av alla streckkoder som blippas världen över är de också delaktiga i en rad projekt för att öka spårbarheten av olika produkter i samhället, bland annat kaffe, trä och byggprodukter. GS1 kommer att vara en nyckelaktör under kommande år när EU:s regler om digitala produktpass successivt införs.

– De här produktpassen är ett sätt att tillgängliggöra data för alla som ska köpa produkten, och få folk att ta mer välgrundade beslut. Men de kommer också hjälpa de som utvecklar produkten att göra bättre produkter, säger Jonatan Tullberg.

Jonatan Tullbergs tips för att hantera nya EU-lagstiftningar

1. Se inte regleringar som enskilda regleringar som du hanterar i silos. Ofta går de ihop och det är samma data som behövs för många av dem. Titta på helheten och gör det i ett holistiskt perspektiv.

2. Standardisera och automatisera. Försök inte börja samla in den här datan manuellt. Det är för mycket information. Det kommer bara driva ner effektivitet och öka kostnader. Jobba med standardisering och automatisering för att öka effektivitet och dra ner operational cost.

3. Jobba med hur du kan förbättra din produktplanering tack vare datan. Det förbättrar din möjlighet som företag att driva din verksamhet. Se datan som ett sätt att förbättra verksamheten, och som en konsekvens kan du också rapportera för regleringarna.