FRIHANDELNS FRAMTID

Importören: Då kan whiskyn bli dyrare i Sverige – ”Inga vinnare”

”Vi får bara hoppas att det här är hot och förhandlingsutspel”, säger Gustav Fernström, vd för Galateagruppen, som importerar bland annat bourbon från USA till Sverige. Bild: Fond&Fond (Magnus Fond & Johanna Fond), Presssbild

Tullkriget trappas upp och i Sverige oroas berörda företag av bristen på konkreta besked. Dryckesimportören Gustav Fernström varnar för att tullarna kommer att slå mot försäljningen. "Redan nu märks det tydligt att konsumenterna håller i plånböckerna", säger han till TN.

USA har infört tullar på stål- och aluminium-produkter från Europa och som svar på det planerar EU att kontra med egna tullar mot USA från och med den 1 april. I EU:s första tullpaket ingår tullar på bland annat motorcyklar och amerikansk whisky.

– Det är bekymmersamt, för oss som importerande bolag innebär det här en oro. Samtidigt kommer det så många utspel från en dag till en annan så det är svårt att veta vad som verkligen kommer att träda i kraft, säger Gustav Fernström, vd för Galateagruppen.

”Det verkar som att man har valt ut de här varumärkena av symboliska skäl.”

Gustav Fernström berättar att Galateagruppen, som importerar bland annat bourbon från USA till Sverige, håller koll på utvecklingen och försöker vara beredda på plötsliga förändringar, men att de ännu inte har vidtagit några konkreta åtgärder med anledning av hotet om tullar.

I fredags kom dessutom besked om att representanter för EU och USA skulle ha ett inledande samtal om det upptrappade handelskriget.

Hur stor tror du att möjligheten är att EU trots allt inte inför några tullar den 1 april?

– Det är omöjligt att svara på. EU har ju aviserat tullar på just de här varorna tidigare så det ligger väl nära till hands att de ligger tidigt i kön om tullar faktiskt träder i kraft. Men det är väldigt svårt att veta hur utvecklingen kommer att se ut, säger Gustav Fernström.

Bland de varor som EU har riktat in sig på finns välkända och klassiska varumärken som Harley Davidson och Jack Daniels. Något som har viss betydelse, tror Gustav Fernström.

– Ja, det verkar som att man har valt ut de här varumärkena av symboliska skäl. Hade man velat få ut så mycket pengar som möjligt hade man nog satsat på andra varor.

Vad blir konsekvensen för er om tullarna införs?

– Hemtagningskostnaden för oss kommer att öka och vi har inga marginaler som kan absorbera en tullkostnad i den storleksordning som diskuteras. Utan det kommer oundvikligen att märkas i priset ut mot konsument, vilket i sin tur kan påverka volymerna.

EU:s planerade tullar på whisky ligger på 50 procent. Innebär det att prisökningen mot konsument också kan bli 50 procent?

– Det vill jag inte uttala mig om i detta läge. Redan nu märks det tydligt att konsumenterna håller i plånböckerna och att en del avstår från att välja dyrare produkter, och stora prisökningar skulle knappast förbättra situationen för premiumprodukter.

Riskerar att tappa i konkurrenskraft

Vad gäller just bourbon så importerar Galateagruppen endast Blanton’s, som är en premiumprodukt. Hos Systembolaget ligger priset för en flaska på 895 kronor och uppåt. Men även om tullarna införs tror Gustav Fernström att Galatea kommer att klara sig bra.

– Vi har flera ben att stå på och står inte och faller med det här. Blanton’s har lojala fans och det är inte en produkt man köper för att den är billigast på hyllan. Så min gissning är att vi ändå kommer att klara oss bra.

Varför är ni då oroliga?

– Därför att det här kan innebära att produkterna med tullpåslag tappar i konkurrenskraft mot andra alternativ, att försäljningen utvecklas sämre jämfört med andra produkter. Det kan i sin tur innebära att de får mindre utrymme hos Systembolaget och att konkurrenskraften därmed skadas på lång sikt. Dessutom talas det om en andra våg där fler kategorier än bourbon skulle beläggas med tull.

”Vi får bara hoppas att det här är hot och förhandlingsutspel, och att diskussionen lugnar ner sig.”

Gustav Fernström tror att ett dyrare pris på bourbon kan medföra att fler konsumenter i stället väljer att köpa whisky från till exempel Skottland eller Irland.

Om USA dessutom gör verklighet av hotet om att svara på EU:s tullar med 200-procentiga tullar på europeiska vin- och spritdrycker kan det dessutom skapa ett visst överutbud på till exempel cognac och champagne i Europa, menar han. Det skulle i så fall också kunna få effekt på hur marknaden för de kategorierna utvecklas.

– Vi får bara hoppas att det här är hot och förhandlingsutspel, och att diskussionen lugnar ner sig. Det är vår absoluta förhoppning att det inte blir något av de här tullarna. Ett handelskrig har inga vinnare.