ELKRISEN

Debatt: Gör inte som Tyskland på energiområdet

Kolkraft i Dusseldorf, Tyskland. Bild: Frank Augstein

Väderberoende elproduktion har en plats i elsystemet, men den kan inte ersätta vår baskraft. Det skriver finansmarknadsminister Niklas Wykman och Mats Green, energi- och näringspolitisk talesperson för Moderaterna i en debattartikel hos Göteborgs-Posten.

Fler borde sluta upp kring att ny kärnkraft behövs för att säkra konkurrenskraftiga priser till hushåll och företag samt för att möjliggöra omställningen, menar de.

”Under slutet av 60-talet stod Sverige inför betydande energiutmaningar. Lösningen blev en historisk satsning på kärnkraft. Det visade sig bli en av tidernas mest lyckade infrastruktursatsningar. Det svenska kraftsystemet blev därefter känt som ett av världens bästa. Tack vare detta har svenska företag och hushåll kunnat nyttja fossilfri och stabil el året runt. Satsningen var inte styrd av ideologi från höger eller vänster – utan utifrån en sund bedömning av behoven och Sveriges bästa”, skriver de.

I dag står Sverige inför en liknande utmaning. Nedmonteringen av det befintliga systemet har sett till att hushåll och näringsliv tyngs av volatila och höga elpriser vilket gjort att effekt till ny industri saknas.

Ett land som verkligen testat att lägga ner kärnkraften och satsa allt på väderberoende elproduktion är Tyskland. Konsekvenserna har blivit ännu mer allvarliga än i Sverige och bör fungera som ett varnande exempel, inte något att ta efter. Tysklands elsystem är nämligen både dyrt och fossilt.

Samtidigt kan inte oppositionen i Sverige presentera något realistiskt alternativ till kärnkraft och de behöver nu rycka sig i kragen, menar de.

”Socialdemokraterna behöver nu bestämma sig för om de vill fortsätta att vara en del av problemet eller bidra till lösningen. Moderaterna och regeringen kommer agera för vad som är bäst för Sverige. Problemen är uppenbara – men det är också lösningen. Nu behövs samling och handlingskraft för att nya kärnkraftsreaktorer ska byggas. Snart kan Sverige påbörja återuppbyggandet av världens bästa elsystem”, skriver de.

Göteborgs-Posten Debatt: ”Gör inte samma ödesdigra misstag som Tyskland när de stängde ner kärnkraften”