ELKRISEN
Debatt: Elproblemen kan inte byggas bort med fler ledningar
Svenska kraftnät satsar stort på att modernisera elnätet och minska prisskillnader. Men utan bättre planering av elproduktionens placering riskerar obalansen att bestå, skriver Lotta Medelius-Bredhe och Peter Wigert på DI Debatt.
På tio år har 9 000 MW elproduktion, främst vindkraft, tillkommit i norr, medan 4 000 MW, främst kärnkraft, försvunnit i söder. Det har skapat överskott i norr och underskott i söder – en obalans som driver på prisskillnaderna.
För att skapa balans krävs planerbar elproduktion i områden med hög förbrukning och begränsad flexibilitet. Väderberoende elproduktion bör placeras där elanvändare kan styra sin förbrukning.
Utbyggnad av elnätet behövs, men bättre planering av elproduktionens placering är avgörande för ett stabilt och effektivt elsystem.