DEBATTEN OM FRISKOLORNA
Utredaren: ”Begränsa möjligheten att ta ut vinster från friskolor”
”Det måste bli oattraktivt att driva skolor för den som främst vill sko sig på skolpengen”, skriver regeringens utredare Joakim Stymne på DN Debatt och föreslår begränsningar i rätten att dela ut vinst från friskolor.
Han radar även upp ett antal andra förslag som utredningen föreslår. Det handlar bland annat om skärpta villkor för att en huvudman ska få ta emot riktade statliga bidrag samt att kommuner kommer att kunna återkräva utbetald skolpeng.
”Skolpengen följer inte eleven till den skola där han eller hon är inskriven, utan tillfaller den enskilde huvudmannen som driver skolan. Med dagens regelverk är det inte möjligt att styra, eller ens att följa, hur offentliga medel används i en fristående skola eller förskola”, skriver han.
DN Debatt: ”Begränsa möjligheten att ta ut vinster från friskolor”