BROTTSBEKÄMPNINGEN
Debatt: Småföretag ska inte betala regeringens jakt på kriminella
Regeringen kräver att Bolagsverket ska delta i bekämpningen av den organiserade brottsligheten. Gott så, men nu lämpas notan över på företagen. Inte rimligt, menar Företagarnas vd Magnus Demervall i en debattartikel i Dagens Nyheter.
Enligt Bolagsverket beräknas näringslivet behöva skjuta till 360 miljoner kronor de kommande tre åren – till stor del för att finansiera kriminalpolitiska beslut från regeringen.
Detta samtidigt som företagare pressas av allt högre kostnader på en mängd olika områden, som exempelvis sjuklön, höjd elskatt och det handelskrig som nu pågår.
”Att beivra brottslig verksamhet är en kärnuppgift för staten – inte en kostnad som ska vältras över på landets företagare. När Bolagsverket nu ändå meddelar att det blir företagen som får stå för notan när myndigheten stärker sitt brottsförebyggande arbete är det droppen som får vår bägare att rinna över”.
DN Debatt: ”Småföretagen ska inte betala för regeringens jakt på kriminella”